Медицинска сестра - техничар
Школа - Образовни профили

med sestraМедицинска школа основана је 20.09.1946.год. као једна од седам школа за медицинске сестре- техничаре са интернатом. Први пут је уписано 30 ученица, када је упис извршио Општински народни одбор – одсек за народно здравље. Од школске 1949/50.год. број ученица је у порасту. Реорганизација рада је спроведена школске 1959/60.год. и први пут у школу је уведена полудневна настава. Новом организацијом рада ученицима је омогућено да одређеним данима имају теоријску наставу, односно вежбе здравствене неге. Принцип такве организације рада задржао се до данас. У зависности од разреда који похађају наши ученици вежбе здравствене неге обављају у Општој болници , Дому здравља и кабинетима школе. Када се одлуче за овај смер код њих се развија свест о томе да су медицинске сестре стуб садашњег здравства. По природи ствари оне су прве које се сусрећу са оболелим и повређеним и имају најдужи контакт са њима тако да је њихов утицај на ток болести од великог значаја. Медицинске сестре су сведоци сваког побољшања и погоршања здравља, њихова одговорност је велика и вишеструка зато у свету медицинских сестара нема места за грешке. Циљеви образовања медицинских сестара-техничара су:

• Стицање теоријских и практичних знања и вештина,
  • Очување здравља и отклањање свих фактора који штетно утичу на здравље,
  • Развијање и подстицање племенитости, хуманости и солидарности,
  • Тежња ка унапређењу струке,
  • Оспособљавање за тимски рад,
  • Активно учествовање у здравственом васпитању , ширењу здравствене културе и хигијенских навика околине,
  • Висок ниво културе понашања и комуникације у циљу остваривања својих задатака.

Наши ученици су укључени и у разне ваннаставне активности:

• Представљају школу на такмичењима прве помоћи и реалистичког приказа,
  • Ученици ИИИ и ИВ разреда такмиче се из здравствене неге,
  • Координирају акцијом добровољног давања крви,
  • Учествују у едукацији ученика основних школа за такмичења из прве помоћи,
  • Помажу хуманитарне акције Црвеног крста у пружању помоћи социјално угроженој деци у школи,
  • Учествују у маркетиншкој акцији спречавања болести зависности,
  • Указују на опасности које са собом носе болести 21.века –СИДА

Поред примарног стручног рада ђаци показују завидан таленат у областима уметничког изражавања и културе говора нпр. драма, рецитовање, плес. Такође учествују на такмичењима из анатомије, историје и представљају школу на разним спортским манифестацијама. Најозбиљнији задатак током школовања медицинске сестре-техничара јесте оспособљавање да своја теоријска знања из разних области употребе и провере у пракси, како би касније, у свом раду, на најкориснији начин могле да помогну болесном човеку и од болести да заштите здраве. Упркос кључном значају стручности код ученика се развијају две најсуптилније стране позива медицинске сестре: етика и хуманост. Развијање ових квалитета почиње већ у првој години медицинског школовања и за то је задужен стручан наставни кадар.