U sklopu Kampanje o racionalnoj upotrebi antibiotika Ministarstva zdravlja, Medicinska škola „Dr Andra Jovanović“ je u petak, 17. novembra, u organizaciji školskog Tima za zdravstveno vaspitanje, obeležila „Evropski dan racionalne upotrebe antibiotika 2023“.
Na edukativnoj tribini za učenike trećeg i četvrtog razreda, smera farmaceutski i sanitarno-ekološki tehničar, govorila je doc. dr Bojana Božić Cvijan sa Katedre za farmakologiju, kliničku farmakologiju i toksikologiju Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu. Tribinu su podržali socijalni partneri škole – Opšta bolnica „Dr Laza K. Lazarević“, Dom zdravlja „Dr Draga Ljočić“, Zavod za javno zdravlje Šabac i Apotekarska ustanova „Melisa“.
Direktorka Biljana Đuknić istakla je zadovoljstvo jer je Medicinska škola u prilici da ugosti vrsnog predavača i u prisustvu predstavnika zdravstvenih i apotekarskih ustanova obeleži značajan datum iz Kalendara zdravlja.
Nepravilna i prekomerna upotreba antibiotika tokom prethodnih decenija doprinela je izrazitom porastu otpornosti bakterija, čime je ovo postao globalni problem. Strategija za prevenciju antibiotske rezistencije, koju je ustanovila Svetska zdravstvena organizacija, uključuje i edukaciju vaspitača, učitelja, nastavnika, kao i ostalih obrazovnih profila koji se bave podučavanjem i vaspitanjem dece u predškolskim ustanovama, osnovnim i srednjim školama.
– Nadam se da smo preneli najvažnije poruke učenicima, da nikako ne lečimo virusne infekcije antibioticima, da ukoliko postoji potreba za propisivanjem antibiotika, kreće se sa antibioticima uskog spektra, da se obavezno poštuju smernice Nacionalnog vodiča Ministarstva zdravlja RS i preporuke Svetske zdravstvene organizacije. Tu sam spomenula klasifikaciju po kojoj određenim antibioticima treba da damo prednost tokom prvog izbora, da bismo smanjili rizik od nastanka antimikrobne rezistencije, koja je u porastu u našoj zemlji – napomenula je doc. dr Božić Cvijan.
Smernice dobre kliničke prakse, istraživački napori u vezi sa upotrebom antibiotika, promene koje je donela pandemija koronavirusa, detekcija mikroba koji najbrže stiču rezistenciju i postaju opasni po život pacijenta, posledice po mikrobiotu posle upotrebe određenih vrsta antibiotika, samo su neke od tema ovog predavanja.
Informativni deo tribine poslužio je kao uvod u razgovor predstavnika gorepomenutih farmaceutskih i zdravstvenih ustanova o stanju u upotrebnoj praksi i mogućim načinima za poboljšanje situacije.
Ovim je učenicima preneta poruka o važnosti prevencije antimikrobne rezistencije kako bi pozitivna dejstva antibiotika bila dostupna i sledećim generacijama.