Medicinska škola

„Dr Andra Jovanović”

Šabac

Povodom obeleževanja Svetskog dana borbe protiv AIDS-a, u Medicinskoj školi Dr Andra Jovanović, prvog dana u mesecu decembru tradicionalno je održana tribina  Diskriminacija obolelih od AIDS-a, u okviru obrazovnog segmenta vršnjačka edukacija za učenike.

20211201_123500

Tribini u svečanoj sali škole prisustvovala su 43 učenika prvog i drugog razreda.

– Ova tema se u našoj školi obrađuje već 15 godina. Iskustvo je pokazalo da je vršnjačka edukacija kao način prenošenja ovih životno značajnih znanja, odlično prihvaćena među učenicima. Za prezentaciju sadržaja odabran je baš prvi razred da bi se na vreme počelo sa primarnom prevencijom, pre nego što mladi  postanu seksualno aktivni. Ove sadržaje učenici u narednim godinama obrađuju i kroz različite stručne predmete – kaže psiholog-pedagog Medicinske škole i koordinator Medijatorskog tima Biljana Ercegovčević.

IMG_20211201_135137_964

Na ovoj tribini učenici prvog razreda imali su priliku da od vršnjačkih edukatora – Mine Ivanović i Milice Vujić, učenica druge godine sanitarno-ekološkog smera, čuju o razlici između HIV-a i AIDS-a, o manifestacijama bolesti, načinima prenošenja, rizičnom ponašanju mladih, načinima zaštite, ali i o tome kako sprečiti diskriminaciju obolelih od ove teške i neizlečive bolesti.

IMG_20211201_135137_916

Ovom prilikom kombinovane su različite metode izlaganja – monološko-dijaloška, demonstracija, film, kratki video-zapisi, kako bi prezentovani sadržaj ostavio što snažniji utisak na učesnike tribine. Interesovanje učenika, koji su izrazili zadovoljstvo što im ovako važnu temu prenose upravo vršnjaci, zapaža se na osnovu njihovog aktivnog učešća u diskusiji nakon predavanja.