На завршној конференцији Пројекта „Државна матура“, одржаној 14. 12. 2022. у Београду, саопштено је да је увођење државне матуре за ученике четворогодишњих школа планирано за јун 2023/2024. године, док ће ученици трогодишњих образовних профила завршни испит полагати у јуну 2023. године.

Министар просвете Бранко Ружић у свом обраћању истакао је да државна матура представља један од најбољих начина да се добије и критеријум квалитета и сертификација стеченог знања за време средњошколског образовања, као и селекција и квалификација – пролазност на одређене високошколске установе.

Посебно је нагласио да овакав систем полагања завршног испита омогућава једнакост и правичност  јер средњошколци из својих матичних школа аплицирају за више високошколских установа на државним или приватним универзитетима у Србији.

Самим тим, државна матура омогућава стратешко планирање уписа ученика и већу проходност на факултете.

IMG-06dba3f5ebbc595fd7c06ca1199288f7-V

На конференцији је речено и да Пројекат „Државне матуре” и високошколске установе међусобно сарађују, и да су у процесу усаглашавања могућности и захтева обе стране. То значи да ће за упис на неке високошколске установе бити прописани додатни испити или испуњење одређених услова.

Најчешћи упити и недоумице су:

• Шта је државна матура и зашто мењамо систем?
  • Када ће државна матура бити уведена?
  • Да ли ће државна матура бити одложена?
  • Када ће бити проба државне матуре?
  • Какви су сада услови уписа на факултете?
  • Каква је проходност ученика средњих стручних школа на ВШУ?
  • Како ће се уписивати кандидати „старијих генерација“ и они који долазе из региона?

Садашњи 3. разред Медицинске школе „Др Андра Јовановић”, пробну државну матуру полагаће у мају 2023. године.

Детаљније информације о Пројекту „Државна матура” можете пронаћи на сајту https://matura.edu.rs/ .