Rad laboratorijskog tehničara se sastoji od rada u laboratoriji sa biološkim materijalom, od uzimanja i prijema biološkog materijala, izvođenja analiza, koje pomažu u dijagnostikovanju i lečenju bolesti.
Poželjne osobine laboratorijskih tehničara su spretnost, analitičnost, tačnost i preciznost. Moraju imati razvijen osećaj za detalje, jer male razlike u npr. broju nekih ćelija ili u sastavu nekih reagenasa mogu biti vrlo važne. Moraju biti spremni i na rad pod pritiskom, jer se često izvode i hitne analize. U njihovom radu očekuje se i visok stepen savesnosti, sabranosti i odgovornosti.
Današnje laboratorije su automatizovane i kompjuterizovane, pa se od laboratorijskih tehničara očekuje i dobro poznavanje rada na računarima.
Školovanje za ovaj profil traje 4 godine. Tokom tih godina, pored opšteobrazovanih predmeta, se obavlja i veliki broj časova praktične nastave.
Ta praktična nastava izvodi se u tri kabineta: medicinske biohemije, mikrobiologije i hematologije, koji predstavljaju vernu imitaciju uslova rada u pomenutim medicinskim laboratorijama. Blok nastava se odvija u saradnji sa zdravstvenim ustnovama kao što su Opšta bolnica, Dom zdravlja, Zavod za javno zdravlje i neke laboratorije u privatnom vlasništvu, kao što su „Aqualab“ i „Zdravlje“ gde mogu dobiti izuzetnu dopunu i primenu svojih teorijskih i praktičnih znanja, kao i preporuke za rad u pomenutim ili sličnim laboratorijama.
Nakon završene srednje škole mogu raditi u svim zdravstvenim laboratorijama i u laboratorijama koje ispituju ispravnost lekova ili životnih namirnica. Potražnja za ovim profilom širom Srbije dosta je velika. Danas je sve veća potražnja za ovim obrazovnim profilom i u zemljama Zapadne Evrope, posebno u Nemačkoj. Pored toga postoji mogućnost daljeg doškolovavanja upisom na srodne visoke škole ili fakultete.