Позив на сарадњу

«СВЕ ШТО РАСТЕ И ТРЕБА ДА РАСТЕ...»

Поштовани родитељи,

Адолесценција је буран животни период у ком треба савладати изузетно тешке домаће задатке – много теже од оних из математике, анатомије или латинског.

Млади људи у том периоду формирају свој лични идентитет, стварају личне филозофије, изграђују моралне принципе. У том процесу, родитељи младог човека могу бити његови главни савезници – ако подржавају своје дете да истраје, ако га истински слушају и уважавају новонастале потребе, ако му дозвољавају да понекад погреши, да само доноси одлуке, једноставно речено, ако му дозвољавају да одрасте.

Као родитељи, Ви поседујете тајну формулу која Вашем детету може омогућити да постане све оно што је могло да постане, која ће га, ако се исправно примени, охрабрити и оснажити на тешком путу до самоостварења.

Пре него што дете казните, «научите памети» како би сутра постало добар човек – сетите се: оно је већ добро! Немојте гушити њихову вољу и гајити послушну децу! Уместо тога,оснажите њихову вољу, развијте њихову самосвест – створићете младе људе који не чине добро из страха од казне, него зато што су дубоко уверени да баш тако треба.

Ако је Ваше дете тужно – утешите га.
Ако му се не разговара – ћутите заједно са њим.
Ако се дури, љути, бесни – знајте има право да испољи негативна осећања, мирно сачекајте да олуја прође, а затим захтевајте разговор. Научите га да испољи «тешка» осећања а да тиме не угрози и не повреди своје ближње.
Ако се заљубило – охрабрите га, дивно је и нимало лако бити заљубљени адолесцент.
Ако је погрешило – опростите му, на грешкама се учи.
Ако сте Ви погрешили – извините му се.

Не заборавите, без обзира што понекад причате на различитим језицима, Ви и Ваш адолесцент увек сте на истој страни.

„Ако Те Твоје дете потражи погледом
ПОГЛЕДАЈ ГА!
Ако Те Твоје дете додирне својим рукама
ЗАГРЛИ ГА!
Ако Те Твоје дете додирне својим уснама
ПОЉУБИ ГА!
Ако Твоје дете хоће нешто да Ти каже
ПОСЛУШАЈ ГА!
Ако се Твоје дете осећа беспомоћно
ПОМОЗИ МУ!
Ако се Твоје дете осећа само
ПРАТИ ГА!
Ако се Твоје дете осећа жалосно
УТЕШИ ГА!
Ако се Твоје дете налази у потешкоћама
ОСОКОЛИ ГА!
Ако Твоје дете доживи неуспех
ЗАШТИТИ ГА!
Ако Твоје дете изгуби наду
ОХРАБРИ ГА!“

Арнолдо Расковски

Сарадњу са Школом можете остварити кроз:
  • индивидуалне разговоре са одељењским старешином, стручном службом, предметним наставницима према утврђеним терминима за консултације;
  • одељењске родитељске састанке
  • преко својих представника у Савету родитеља школе и Школском одбору.