Новинарска секција

У првом полугодишту школске 2015/2016. године новинарска секција је битно подмладила своје редове новим члановима – ученицима првог разреда. Секцију чини двадесетак чланова, углавном првог и четвртог разреда, а на челу је, као и свих претходних година, мр Татјана Јовановић, професор српског језика и књижевности. Окупљања су скоро сваког уторка (након часова поподневне смене) и четвртка (након часова преподневне смене). Мало после почетка школске године школска „седма сила активно је пратила сва дешавања у школи и већину у граду.

Циљ окупљања јесте припремање дванаестог броја школског листа. Но, до тог завршног производа у другом полоугодишту, најпре је ваљало уводити новопридошле чланове у начин новинарског писменог изражавања, развијати свест о битности неговања и очувања језика, градити лични стил писања. Научили су како се пише вест, а како извештај. Схватили су разлику између извештаја и репортаже. Конкретно, у току првог полугодишта секција је пропратила наградни конкурс Друштва за српски језик и књижевност Србије, а затим оформила редакције у зависности од интересовања ученика; анализирани су претходни бројеви „Меdicusa“ и представљен њихов садржај новопридошлим члановима. Рад на часовима секције био је заснован на планирању, договарању, подели задужења и уобичајеним стваралачким покушајима писања. Чланови су се у децембру и јануару активно укључили у праћење Дана школе и прославу школске славе Светог Саве. Прикупљени су портрети одељења матураната и пропраћена путовања: матурска екскурзија у Прагу, Фестивала науке у Београду.

У другом полугодишту и пролећним месецима предстоји још више изазова.

мр Татјана Јовановић,

професор српског језика и књижевности