Школски библиотекар

Послове школског библиотекара обавља Вера Ракић, професор руског језика.

Школска библиотека обавља послове библиотечко­-информативног,  образовно –васпитног, културног и јавног карактера. У њој се прикупља, обрађује и даје на коришћење књижна и некњижна грађа ученицима и наставницима школе. Њен основни циљ је организован и програмиран библиотечко-наставни рад као основ васпитно-образовног процеса, који оспособљава ученике за самостално коришћење свих извора сазнања. Програм рада школске бибилиотеке је део васпитно-образовног процеса школе у којој делује. Поред послова издавања књига и часописа, вођења евиденције о томе, писања опомена за књиге које нису враћене на време, библиотека врши набавку, инвентарисање, класификацију, сигнирање, каталогизацију, ревизију књижне и некњижне грађе као и вођење  дневне, месечне, и годишње статистике, израду програма рада и извештаја о раду. Библиотечки фонт је заведен у Књигу инвентара. Књиге су смештене у витрине на основу садржаја по Универзалној децималној класификацији (УДК). Ученицима су доступне све врсте библиотечко-информационе грађе: обавезна лектира, популарна литература, удзбеници, стручна литература и стручни часописи, те се тако оспособљавају за самостално коришћење извора информација.Школа је претплаћена на стручне часописе: Просветни преглед, Здравствени преглед, Хемијски преглед и Школски час српског језика. Паралелно са непосредним радом са ученицима, библиотекар развија сарадњу са наставницима и стручним сарадницима у школи.На састанцима Комисије за библиотеку усваја се план набавке и коришћења библиотечких фондова, реализација програма  и пројеката везаних за наставу и ваннаставне активности, организовање часова у библиотеци, посете Сајмовима књига. Библиотека сарађује са установама културе,библиотекама, галеријама, музејима, позориштима.Библиотечка секција учествује у реализацији културних програма школе: Дана школе, Школске славе... Библиотека се налази на месту где је доступна свим ученицима, опрема је функционална и прилагођена корисницима библиотеке, а то су, сви ученици, наставници и остали сарадници.Број корисника у Књизи уписа корисника је 2715 а број прочитаних књига у току године је око 4000. У саставу библиотеке налази се просторија за припрему наставника са два компјутера, копир апаратом, штампачем и апаратом за коричење.Радно време библиотеке обухвата обе смене, тако да је свим ученицима омогућено да користе услуге библиотеке.