Гинеколошко - акушерска сестра
Школа - Образовни профили

ginekoloska-sestra-smerБабичка професија на нашим просторима званично постоји више од једног века.Своја знања и искуства бабице су стицале у санитетској Краљевској школи. Минхенском декларацијом у систему здравствене заштите проглашене су као једине компетентне да са акушером и осталим члановима тима брину о жени кроз заштиту, планирање трудноће, породице, порођаја као и неговање породиље и новорођенчета у постнаталном периоду. Њихов рад је законом регулисан са тачно одређеним овлашћењима и одговорностима. Како би одговориле изазовима професије, бабице морају поседовати широко стручно медицинско знање и практичне вештине које се стичу професионалним тренингом у здравственој установи и школским кабинетима.

Приоритети бабичке професије су:

• Унапређење антенаталне и перинаталне заштите.
  • Унапређење здравља младих.
  • Подизање квалитета рада и унапређивање професионалности.
  • Превенција, рано откривање и лечење обољења која утичу на фертилитет.
  • Смањење полно преносивих болести.

У практичном раду бабице се обучавају да:

• Брину о женама и породицама у којима се родило дете , поштујући културне разлике, настојећи да елиминишу лоше навике унутар тих култура.
  • Пружају стручну и моралну подршку и подстичу процес зачећа и рађања.

Својом стручношћу обезбеђују сигурност при рађању, без обзира на околности у којима се налазе. Препознају психичке, физичке, емоционалне и друштвене потребе жене. Током свог професионалног рада учествују у процесу интелектуалног, стручног и личног унапређења похађањем стручних семинара и учешћем на едукативним скуповима и предавањима.

Током образовно- васпитног процеса за стицање звања гинеколошко- акушерска сестра ученици се едукују да:

• Штите право на приватност, чувају поверљиве информације.
  • Поседују висок степен самосталности у раду и одговорност за своје поступке и одлуке.
  • Могу одбити да учествују у активностима према којима осећају дубоку моралну одбојност.
  • Стварају пријатну професионалну атмосферу, развијају колегијалност и подстичу хуманост.